February 23

Oscar 2015: Câștigătorii

Tocmai s-a terminat ceremonia, iată câștigătorii acestei ediții, să ne bucurăm pentru ei, zic! Favoriți sau nu, au muncit pentru filmele lor și pentru succes!

Câștigătorii Oscar 2015!

oscar

BEST PICTURE: BIRDMAN
American Sniper
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

BEST DIRECTOR: Alejandro González Iñárritu, “Birdman”
Alte nominalizări:
Richard Linklater, “Boyhood”
Wes Anderson, “The Grand Budapest Hotel”
Morten Tyldum, “The Imitation Game”
Bennett Miller, “Foxcatcher”

BEST ACTOR: Eddie Redmayne, “The Theory of Everything”
Alte nominalizări:
Michael Keaton, “Birdman”
Benedict Cumberbatch, “The Imitation Game”
Steve Carell, “Foxcatcher”
Bradley Cooper, “American Sniper”

BEST ACTRESS: Julianne Moore, “Still Alice”
Alte nominalizări:
Reese Witherspoon, “Wild”
Rosamund Pike, “Gone Girl”
Felicity Jones, “The Theory of Everything”
Marion Cotillard, “Two Days, One Night”

BEST SUPPORTING ACTOR: J.K. Simmons, “Whiplash”
Alți nominalizați:
Robert Duvall, “The Judge”
Ethan Hawke, “Boyhood”
Edward Norton, “Birdman”
Mark Ruffalo, “Foxcatcher”

BEST SUPPORTING ACTRESS: Patricia Arquette, “Boyhood”
Alte nominalizări:
Laura Dern, “Wild”
Keira Knightley, “The Imitation Game”
Emma Stone, “Birdman”
Meryl Streep, “Into the Woods”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo, “Birdman”
Alte nominalizări:
Richard Linklater, “Boyhood”
Wes Anderson and Hugo Guinness, “The Grand Budapest Hotel”
Dan Gilroy, “Nightcrawler”
Dan Futterman and E. Max Frye, “Foxcatcher”

BEST ADAPTED SCREENPLAY: Graham Moore, “The Imitation Game”
Alte nominalizări:
Anthony McCarten, “The Theory of Everything”
Damien Chazelle, “Whiplash”
Jason Hall, “American Sniper”
Paul Thomas Anderson, “Inherent Vice”

BEST ANIMATED FEATURE: Big Hero 6
Alte nominalizări:
“How to Train Your Dragon 2″
“The Boxtrolls”
“Song of the Sea”
“The Tale of Princess Kaguya”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM: IDA
Alți nominalizați:
“Leviathan” (Russia)
“Tangerines” (Estonia)
“Timbuktu” (Mauritania)
“Wild Tales” (Argentina)

BEST DOCUMENTARY FEATURE: Citizenfour
Alte nominalizări:
Finding Vivien Maier
Last Days in Vietnam
The Salt of Earth
Virunga

BEST CINEMATOGRAPHY: Emmanuel Lubezki pentru Birdman
Alte nominalizări:
Dick Pope pentru Mr. Turner
Robert D. Yeoman pentru The Grand Budapest Hotel
Ryszard Lenczewski si Łukasz Żal pentru Ida
Roger Deakins pentru Unbroken

BEST FILM EDITING: Whiplash
Alte nominalizări:
American Sniper
Boyhood
Grand Budapest Hotel
The Imitation Game

BEST PRODUCTION DESIGN: Adam Stockhausen si Anna Pinnock pentru “The Grand Budapest Hotel”
Alte nominalizări:
Suzie Davies si Charlotte Watts pentru “Mr. Turner”
Dennis Gassner si Anna Pinnock pentru “Into the Woods”
Nathan Crowley, Garry Fettis si Paul Healy pentru “Interstellar”
Maria Djurkovic pentru “The Imitation Game”

BEST COSTUME DESIGN: Milena Canonero pentru The Grand Budapest Hotel
Alți nominalizați:
Colleen Atwood pentru Into the Woods
Anna B. Sheppard pentru Maleficent
Jacqueline Durran pentru Mr. Turner
Mark Bridges pentru Inherent Vice

BEST ORIGINAL SCORE: Alexandre Desplat pentru “The Grand Budapest Hotel”
Alte nominalizări:
Johann Johannsson pentru “The Theory of Everything”
Alexandre Desplat pentru “The Imitation Game”
Hans Zimmer pentru “Interstellar”
Gary Yershon pentru “Mr. Turner”

BEST ORIGINAL SONG: John Legend si Common pentru “Glory” — “Selma”
Alte nominalizări:
Gregg Alexander, Danielle Brisebois, Nick Lashley si Nick Southwood pentru “Lost Stars” — “Begin Again”
Shawn Patterson, Joshua Bartholomew, Lisa Harriton si The Lonely Island pentru “Everything Is Awesome” — “The Lego Movie”
The-Dream pentru “Grateful” — “Beyond the Lights”
Glen Campbell pentru “I’m Not Gonna Miss You” — “Glen Campbell … I’ll Be Me”

BEST VISUAL EFFECTS: Interstellar
Alte nominalizări:
Captain America: The Winter Soldier
Dawn of the Planet of the Apes
Guardians of the Galaxy
X:Men: Days of Future Past

BEST MAKEUP & HAIRSTYLING: The Grand Budapest Hotel
Alți nominalizați:
Foxcatcher
Guardians of the Galaxy

BEST SOUND MIXING: Whiplash
Alte nominalizări:
American Sniper
Birdman
Interstellar
Unbroken

BEST SOUND EDITING: American Sniper
Alte nominalizări:
Birdman
The Hobbit: THe Battle of the Five Armies
Interstellar
Unbroken

LIVE ACTION SHORT FILM: The Phone Call
Alți nominalizați:
Aya
Boogalo and Graham
Butter Lamp
Parvaneh

DOCUMENTARY SHORT SUBJECT: Crisis Hotline
Ați nominalizați:
Joanna
Our Curse
The Reaper (La Parka)
White Earth

BEST SHORT FILM, ANIMATED: Patrick Osborne and Kristina Reed, Feast (Walt Disney Animation Studios)
Alte nominalizări:
Daisy Jacobs and Christopher Hees, The Bigger Picture (National Film and Television School)
Robert Kondo and Dice Tsutsumi, The Dam Keeper (Tonko House)
Torill Kove, Me and My Moulton (Mikrofilm in co-production with the National Film Board of Canada)
Joris Oprins, A Single Life (Job, Joris & Marieke)



Tags: , , ,
Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 23/02/2015 by ruxandra in category "evenimente", "Filme

1 COMMENTS :

  1. Pingback: Oscar 2015: Ceremonia pr intre randuri | printreranduri.eu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *