February 11

Câştigătorii BAFTA 2013

Gata, s-a terminat şi cu premiile BAFTA 2013. Discutăm mâine chestii trestii de culise, rochii şi alte detalii, asta dacă îmi mai rămâne vreo secundă liberă în program, că e tare plin zilele astea. Fără alte introduceri, deci, premianţii Academiei Britanice de Film sunt după cum urmează:

Cel Mai Bun Film: Argo
Alte nominalizări: Les Misérables, Life Of Pi, Lincoln, Zero Dark Thirty

Cel Mai Bun Film BritanicSkyfall
Alte nominalizări: Anna Karenina, The Best Exotic Marigold Hotel, Les Misérables, Seven Psychopaths

Regie: Argo – Ben Affleck
Alte nominalizări: Amour – Michael Haneke, Django Unchained – Quentin Tarantino, Life Of Pi – Ang Lee, Zero Dark Thirty – Kathryn Bigelow

Documentar: Searching For Sugar Man
Alte nominalizări: The Imposter, Marley, McCullin, West Of Memphis

Scenariu Original: Django Unchained – Quentin Tarantino
Alte nominalizări: Amour – Michael Haneke, The Master – Paul Thomas Anderson, Moonrise Kingdom – Wes Anderson, Roman Coppola, Zero Dark Thirty – Mark Boal

Scenariu Adaptat: Silver Linings Playbook – David O. Russell
Alte nominalizări: Argo – Chris Terrio, Beasts Of The Southern Wild – Lucy Alibar, Benh Zeitlin, Life Of Pi – David Magee, Lincoln – Tony Kushner

Film în limbă străină: Amour
Alte nominalizări: Headhunters, The Hunt, Rust And Bone, Untouchable

Animaţie: Brave
Alte nominalizări: Frankenweenie, Paranorman

Actor în rol principal: Daniel Day-Lewis – Lincoln
Alte nominalizări: Ben Affleck – Argo, Bradley Cooper – Silver Linings Playbook, Hugh Jackman – Les Misérables, Joaquin Phoenix – The Master

Actriţă în rol principal: Emmanuelle Riva – Amour
Alte nominalizări: Helen Mirren – Hitchcock, Jennifer Lawrence – Silver Linings Playbook,Jessica Chastain – Zero Dark Thirty, Marion Cotillard – Rust And Bone

Actor în rol secundar: Christoph Waltz – Django Unchained
Alte nominalizări: Alan Arkin – Argo, Javier Bardem – Skyfall, Philip Seymour Hoffman – The Master, Tommy Lee Jones – Lincoln

Actriţă în rol secundar: Anne Hathaway – Les Misérables
Alte nominalizări: Amy Adams – The Master, Helen Hunt – The Sessions, Judi Dench – Skyfall, Sally Field – Lincoln

Muzică: Skyfall – Thomas Newman
Alte nominalizări: Anna Karenina – Dario Marianelli, Argo – Alexandre Desplat, Life Of Pi – Mychael Danna, Lincoln – John Williams

Imagine: Life Of Pi – Claudio Miranda
Alte nominalizări: Anna Karenina – Seamus Mcgarvey, Les Misérables – Danny Cohen, Lincoln – Janusz Kaminski, Skyfall – Roger Deakins

Montaj: Argo – William Goldenberg
Alte nominalizări: Django Unchained – Fred Raskin, Life Of Pi – Tim Squyres, Skyfall – Stuart Baird, Zero Dark Thirty – Dylan Tichenor, William Goldenberg

Producţie: Les Misérables – Eve Stewart, Anna Lynch-Robinson
Alte nominalizări: Anna Karenina – Sarah Greenwood, Katie Spencer, Life Of Pi – David Gropman, Anna Pinnock, Lincoln – Rick Carter, Jim Erickson, Skyfall – Dennis Gassner, Anna Pinnock

Costume: Anna Karenina – Jacqueline Durran
Alte nominalizări: Great Expectations – Beatrix Aruna Pasztor, Les Misérables – Paco Delgado, Lincoln – Joanna Johnston, Snow White And The Huntsman – Colleen Atwood

Sunet: Les Misérables
Alte nominalizări: Django Unchained, The Hobbit: An Unexpected Journey, Life of Pi, Skyfall

Efecte speciale: Life Of Pi – Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer
Alte nominalizări: The Dark Knight Rises – Paul Franklin, Chris Corbould, Peter Bebb, Andrew Lockley, The Hobbit: An Unexpected Journey – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White, Marvel Avengers Assemble – Nominees Tbc, Prometheus – Richard Stammers, Charley Henley, Trevor Wood, Paul Butterworth

Machiaj, coafură: Les Misérables – Lisa Westcott
Alte nominalizări: Anna Karenina – Ivana Primorac, Hitchcock – Julie Hewett, Martin Samuel, Howard Berger, The Hobbit: An Unexpected Journey – Peter Swords King, Richard Taylor, Rick Findlater, Lincoln – Lois Burwell, Kay Georgiou

Animaţii scurte: The Making Of Longbird – Will Anderson, Ainslie Henderson
Alte nominalizări: Here To Fall – Kris Kelly, Evelyn Mcgrath, I’m Fine Thanks – Eamonn O’neill

Film scurt: Swimmer – Lynne Ramsay, Peter Carlton, Diarmid Scrimshaw
Alte nominalizări: The Curse – Fyzal Boulifa, Gavin Humphries, Good Night – Muriel D’ansembourg, Eva Sigurdardottir, Tumult – Johnny Barrington, Rhianna Andrews, The Voorman Problem – Mark Gill, Baldwin Li

Rising Star Award: Juno Temple
Alte nominalizări: Elizabeth Olsen, Andrea Riseborough, Suraj Sharma, Alicia Vikander


Tags: , ,
Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 11/02/2013 by ruxandra in category "evenimente", "Filme

3 COMMENTS :

  1. Pingback: Nominalizările BAFTA 2013 | printreranduri.eu

  2. By cotos on

    Les Miserables nu merita nici un premiu,Parerea mea..Se pare ca Argo se pregateste pentru marele premiu de la sfarsitul lunii…

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *