January 15

Oscar 2015: Nominalizările

Astăzi au fost anunțate nominalizările la Oscar și cum blogul ăsta are o tradiție în a le publica foarte repede, dar și pentru că știu că sunteți curioși, iată-le, fără multe alte introduceri. Cei care le-au anunțat au fost regizorii Alfonso Cuarón, J.J. Abrams, alaturi de Chris Pine și Cheryl Boone Isaacs.

Voi reveni curând cu detalii despre ceremonie și despre gazda premiilor din acest an, Neil Patrick Harris, de la care există niște așteptări foarte mari, pentru că predecesoarea lui, Ellen DeGeneres, a făcut o treabă grozavă!

Pe Neil îl știți din How I Met Your Mother, filmele cu ștrumfi sau din mai recentul Gone Girl. În plus, are niște Tony deci n-are cum s-o dea în bară. Sper!

oscars_nph_2

BEST PICTURE
American Sniper
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

BEST DIRECTOR
Richard Linklater, “Boyhood”
Alejandro González Iñárritu, “Birdman”
Wes Anderson, “The Grand Budapest Hotel”
Morten Tyldum, “The Imitation Game”
Bennett Miller, “Foxcatcher”

BEST ACTOR
Michael Keaton, “Birdman”
Eddie Redmayne, “The Theory of Everything”
Benedict Cumberbatch, “The Imitation Game”
Steve Carell, “Foxcatcher”
Bradley Cooper, “American Sniper”

BEST ACTRESS
Julianne Moore, “Still Alice”
Reese Witherspoon, “Wild”
Rosamund Pike, “Gone Girl”
Felicity Jones, “The Theory of Everything”
Marion Cotillard, “Two Days, One Night”

BEST SUPPORTING ACTOR
Robert Duvall, “The Judge”
Ethan Hawke, “Boyhood”
Edward Norton, “Birdman”
Mark Ruffalo, “Foxcatcher”
J.K. Simmons, “Whiplash”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Patricia Arquette, “Boyhood”
Laura Dern, “Wild”
Keira Knightley, “The Imitation Game”
Emma Stone, “Birdman”
Meryl Streep, “Into the Woods”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo, “Birdman”
Richard Linklater, “Boyhood”
Wes Anderson and Hugo Guinness, “The Grand Budapest Hotel”
Dan Gilroy, “Nightcrawler”
Dan Futterman and E. Max Frye, “Foxcatcher”

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Graham Moore, “The Imitation Game”
Anthony McCarten, “The Theory of Everything”
Damien Chazelle, “Whiplash”
Jason Hall, “American Sniper”
Paul Thomas Anderson, “Inherent Vice”

BEST ANIMATED FEATURE
“Big Hero 6”
“How to Train Your Dragon 2”
“The Boxtrolls”
“Song of the Sea”
“The Tale of Princess Kaguya”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“Ida” (Poland)
“Leviathan” (Russia)
“Tangerines” (Estonia)
“Timbuktu” (Mauritania)
“Wild Tales” (Argentina)

BEST DOCUMENTARY FEATURE
Citizenfour
Finding Vivien Maier
Last Days in Vietnam
The Salt of Earth
Virunga

BEST CINEMATOGRAPHY
Emmanuel Lubezki pentru Birdman
Dick Pope pentru Mr. Turner
Robert D. Yeoman pentru The Grand Budapest Hotel
Ryszard Lenczewski si Łukasz Żal pentru Ida
Roger Deakins pentru Unbroken

BEST FILM EDITING
American Sniper
Boyhood
Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Whiplash

BEST PRODUCTION DESIGN
Adam Stockhausen si Anna Pinnock pentru “The Grand Budapest Hotel”
Suzie Davies si Charlotte Watts pentru “Mr. Turner”
Dennis Gassner si Anna Pinnock pentru “Into the Woods”
Nathan Crowley, Garry Fettis si Paul Healy pentru “Interstellar”
Maria Djurkovic pentru “The Imitation Game”

BEST COSTUME DESIGN
Colleen Atwood pentru Into the Woods
Anna B. Sheppard pentru Maleficent
Milena Canonero pentru The Grand Budapest Hotel
Jacqueline Durran pentru Mr. Turner
Mark Bridges pentru Inherent Vice

BEST ORIGINAL SCORE
Johann Johannsson pentru “The Theory of Everything”
Alexandre Desplat pentru “The Imitation Game”
Alexandre Desplat pentru “The Grand Budapest Hotel”
Hans Zimmer pentru “Interstellar”
Gary Yershon pentru “Mr. Turner”

BEST ORIGINAL SONG
Gregg Alexander, Danielle Brisebois, Nick Lashley si Nick Southwood pentru “Lost Stars” — “Begin Again”
John Legend si Common pentru “Glory” — “Selma”
Shawn Patterson, Joshua Bartholomew, Lisa Harriton si The Lonely Island pentru “Everything Is Awesome” — “The Lego Movie”
The-Dream pentru “Grateful” — “Beyond the Lights”
Glen Campbell pentru “I’m Not Gonna Miss You” — “Glen Campbell … I’ll Be Me”

BEST VISUAL EFFECTS
Captain America: The Winter Soldier
Dawn of the Planet of the Apes
Guardians of the Galaxy
Interstellar
X:Men: Days of Future Past

BEST MAKEUP & HAIRSTYLING
Foxcatcher
The Grand Budapest Hotel
Guardians of the Galaxy

BEST SOUND MIXING
American Sniper
Birdman
Interstellar
Unbroken
Whiplash

BEST SOUND EDITING
American Sniper
Birdman
The Hobbit: THe Battle of the Five Armies
Interstellar
Unbroken

LIVE ACTION SHORT FILM
Aya
Boogalo and Graham
Butter Lamp
Parvaneh
The Phone Call

BEST SHORT FILM, ANIMATED
Daisy Jacobs and Christopher Hees, The Bigger Picture (National Film and Television School)
Robert Kondo and Dice Tsutsumi, The Dam Keeper (Tonko House)
Patrick Osborne and Kristina Reed, Feast (Walt Disney Animation Studios)
Torill Kove, Me and My Moulton (Mikrofilm in co-production with the National Film Board of Canada)
Joris Oprins, A Single Life (Job, Joris & Marieke)



Tags: , , , ,
Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 15/01/2015 by ruxandra in category "evenimente", "Filme

2 COMMENTS :

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *