January 16

Nominalizările la Oscar 2014 (lista completă)

Anul ăsta, la ediţia cu numărul 86 a Premiilor Academiei Americane de Film, altfel mult mai cunoscute drept Oscaruri de către toată lumea, e vorba de eroi. Eroi de pe ecran, din viaţa reală, super eroi, animaţi, populari, atât din trecut cât şi din prezent. Gazda premiilor va fi, din nou, Ellen DeGeneres, iar evenimentul va avea loc pe 2 martie.

Vom mai vorbi despre Oscaruri şi despre pregătiri, dar până atunci iată care sunt nominalizările, abia anunţate de către Cheryl Boone Isaacs, Preşedinta Academiei, şi actorul Chris Hemsworth, pe care il cunoaşteţi mai bine sub numele de Thor. Aveţi şi câteva detalii despre ceremonia de anunţare a nominalizărilor.
De altfel, trebuie să spun că sunt cu adevărat impresionată de felul în care comunică biroul lor de presă, iar eu nu sunt uşor de impresionat de ispravi ale birourilor de presă. Însă oamenii ăstia sunt impecabili!

oscars

Best Motion Picture of the Year
12 Years a Slave
Gravity
Dallas Buyers Club
American Hustle
Captain Phillips
Her
Nebraska
Philomena
The Wolf of Wall Street

Best Performance by an Actress in a Leading Role

Amy Adams pentru American Hustle
Cate Blanchett pentru Blue Jasmine
Sandra Bullock pentru Gravity
Judi Dench pentru Philomena
Meryl Streep pentru August: Osage County

Best Performance by an Actor in a Leading Role

Chiwetel Ejio pentru pentru 12 Years a Slave
Leonardo DiCaprio pentru The Wolf of Wall Street
Christian Bale pentru American Hustle
Bruce Dern pentru Mandela: Long Walk to Freedom
Matthew McConaughey pentru Dallas Buyers Club
Best Performance by an Actor in a Supporting Role

Barkhad Abdi pentru Captain Phillips
Bradley Cooper pentru American Hustle
Jonah Hill pentru The Wolf of Wall Street
Michael Fassbender pentru 12 Years a Slave
Jared Leto pentru Dallas Buyers Club

Best Performance by an Actress in a Supporting Role

Sally Hawkins pentru Blue Jasmine
Julia Roberts pentru August: Osage County
Lupita Nyong’o pentru 12 Years a Slave
Jennifer Lawrence pentru American Hustle
June Squibb pentru Nebraska


Best Achievement in Directing

Alfonso Cuarón pentru Gravity
Steve McQueen pentru 12 Years a Slave
David O. Russell pentru American Hustle
Martin Scorsese pentru The Wolf of Wall Street
Alexander Payne pentru Nebraska

Best Writing, Screenplay Written Directly pentru the Screen

American Hustle: Eric Singer, David O. Russell
Blue Jasmine: Woody Allen
Her: Spike Jonze
Nebraska: Bob Nelson
Dallas Buyers Club: Craig Borten, Melisa Wallack

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

Before Midnight: Richard Linklater
Captain Phillips: Billy Ray
12 Years a Slave: John Ridley
The Wolf of Wall Street: Terence Winter
Philomena: Steven Coogan

Best Animated Feature Film of the Year

The Croods
Despicable Me 2
Ernest & Celestine (2012)
Frozen
The Wind Rises


Best Foreign Language Film of the Year

The Broken Circle Breakdown: Felix Van Groeningen(Belgia)
The Missing Picture: Rithy Panh(Cambodgia)
The Hunt: Thomas Vinterberg(Danemarca)
The Great Beauty: Paolo Sorrentino(Italia)
Omar: Hany Abu-Assad (Palestina)

Best Achievement in Cinematography

Gravity: Emmanuel Lubezki
Inside Llewyn Davis: Bruno Delbonnel
Nebraska: Phedon Papamichael
Prisoners: Roger Deakins
The Grandmaster: Philippe Le Sourd


Best Achievement in Editing

12 Years a Slave: Joe Walker
American Hustle: Alan Baumgarten, Jay Cassidy, Crispin Struthers
Gravity: Alfonso Cuarón, Mark Sanger
Captain Phillips: Christopher Rouse
Dallas Buyers Club: Martin Pensa, John Mac McMurphy
Best Achievement in Production Design

12 Years a Slave: Adam Stockhausen, Alice Baker
American Hustle: Judy Becker, Heather Loeffler
Gravity
The Great Gatsby: Catherine Martin, Beverley Dunn
Her: K.K. Barrett, Gene Serdena

Best Achievement in Costume Design

American Hustle: Michael Wilkinson
The Great Gatsby: Catherine Martin
12 Years a Slave: Patricia Norris
The Grandmaster: William Chang
The Invisible Woman: Michael O’Connor

Best Achievement in Makeup and Hairstyling

Dallas Buyers Club: Adruitha Lee, Robin Mathews
Jackass Presents: Bad Grandpa: Steve Prouty
The Lone Ranger: Joel Harlow, Gloria Pasqua Casny


Best Achievement in Music Written pentru Motion Pictures, Original Score

The Book Thief: John Williams
Gravity: Steven Price
Her: William Butler, Andy Koyama
Saving Mr. Banks: Thomas Newman
Philomena: Alexandre Desplat


Best Achievement in Music Written pentru Motion Pictures, Original Song

Despicable Me 2 : Pharrell Williams( “Happy”)
Frozen: Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez(“Let It Go”)
Mandela: Long Walk to Freedom  : Bono, Adam Clayton, The Edge, Larry Mullen Jr., Brian Burton(“Ordinary Love”)
Alone: Bruce Broughton(Alone Yet Not Alone)
Her: Karen O(“The Moon Song”)


Best Achievement in Sound Mixing

Gravity: Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead, Chris Munro
The Hobbit: The Desolation of Smaug: Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, Tony Johnson
Captain Phillips: Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith, Chris Munro
Inside Llewyn Davis: Skip Lievsay, Greg Orloff, Peter F. Kurland
Lone Survivor: Andy Koyama, Beau Borders, David Brownlow


Best Achievement in Sound Editing

All Is Lost: Steve Boeddeker, Richard Hymns
Captain Phillips: Oliver Tarney
Gravity: Glenn Freemantle
The Hobbit: The Desolation of Smaug: Brent Burge
Lone Survivor: Wylie Stateman


Best Achievement in Visual Effects

Gravity: Timothy Webber, Chris Lawrence, David Shirk, Neil Corbould
The Hobbit: The Desolation of Smaug: Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, Eric Reynolds
Iron Man 3: Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash, Daniel Sudick
The Lone Ranger: Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams, John Frazier
Star Trek Into Darkness: Roger Guyett, Pat Tubach, Ben Grossmann, Burt Dalton

Best Documentary, Feature

The Act of Killing: Joshua Oppenheimer
Cutie and the Boxer: Zachary Heinzerling
Dirty Wars: Rick Rowley
The Square: Jehane Noujaim
20 Feet from Stardom: Morgan Neville

Best Documentary, Short Subject

Cavedigger: Jeffrey Karoff
Facing Fear: Jason Cohen
Karama Has No Walls: Sara Ishaq
The Lady In Number 6: Malcolm Clarke, Carl Freed
Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall: Edgar Barens

Best Short Film, Animated

Feral: Daniel Sousa, Dan Golden
Get a Horse!: Lauren MacMullan, Dorothy McKim
Mr Hublot: Laurent Witz, Alexandre Espigares
Possessions: Shuhei Morita
Room on the Broom (TV): Max Lang, Jan Lachauer

Best Short Film, Live Action

Aquel no era yo: Esteban Crespo
Just Before Losing Everything: Xavier Legrand
Helium: Anders Walter
Do I Have to Take Care of Everything?: Selma Vilhunen
The Voorman Problem: Mark Gill

 


Tags: , , , ,
Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 16/01/2014 by ruxandra in category "evenimente", "Filme

2 COMMENTS :

  1. By Maria on

    Când mă gândesc la Oscar, mă gândesc la rochii, ținute, bijuterii și apariții.
    Recunosc, nu sunt o cinefilă. Abia mă mai uit la câte un film. De multe ori nici măcar nu îmi mai amintec numele, și nu prea știu nici actorii.
    Acum e prima dată când văd o listă cu nominalizări și observ că sunt destul de multe categorii.

    Reply
    1. By ruxandra (Post author) on

      24, ca sa fim precisi. iti recomand sa incerci sa vezi cat mai multe inainte de ceremonie si sa te uiti si la ceremonie. e mai fain cand ai favoriti :)

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *